BME Egyetemi Zöld Kör

Az Egyetemi Zöld Kör egyike a hat egyetemi (EHK-hoz tartozó) öntevékeny körnek. Működésével igyekszik megvalósítani az egyetemi fenntarthatóságot és erősíteni a hallgatók környezetvédelmi ismereteit.

Ha kíváncsi vagy ránk, nézd meg weboldalunk BME Egyetemi Zöld Kör weboldala - BME Környezetvédelmi oldalak

Legfőbb tevékenységeink: *kollégiumi szelektív hulladék- és olajgyűjtés *intézményi papírfelhasználási reform *év végi elektronikai hulladékgyűjtés *Zöld Pont rovat a műhelyben ... és még sok más. Ha kérdésed, ötleted van, keress bennünket! egyetemizoldkor[kukac]gmail.com

Hulladékcsökkentés tíz lépésben

1. Viszek magammal bevásárlólistát, vászontáskát vagy kosarat.

2. Laposra taposom és szelektíven gyűjtök.

3. Komposztálok.

4. Megjavíttatom, újra használom.

5. Elcserélem, továbbadom.

6. Piacon vásárolok, támogatom a helyi kereskedelmet.

7. Keresem az újrahasznosított termékeket.

8. A visszaválthatót választom.

9. Könyvtárba és kölcsönzőbe járok.

10. Letiltom a postai levélszemetet.

A HuMuSz hírei

Nincs megjeleníthető elem

A Tiszta Jövő hírei

Nincs megjeleníthető elem

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Élőgépes szennyvíztisztítás

2011.11.21. 21:38 uzsi948

Az Önképzőkör 5. rendezvényén Koczóh Levente András, MSc hallgató tart előadást az élőgépes szennyvíztisztásról.
 
Az élőgépes szennyvíztisztítás meglehetősen újszerű és előremutató technológia, mely természet-közeli, kiváló alternatívát biztosít kisvárosnyi vagy annál kisebb települések, ipari létesítmények szennyvizének kezelésére. Ez a technológia kísérlet az emberi technika és a természetes megoldások harmonizációjára, vegyítésére.

Az élőgépes szennyvíztisztítók a víztisztítás két ma bevett, eltérő módszerének (a telepek túlnyomó részén működtetett eleveniszapos technológiának és a természet-közeli metódusoknak) az előnyeit egyesítik: az olcsóbb bekerülési költséget és üzemeltetést és a kis helyigényt, igen jó lebontási hatásfokkal. Ennél a technológiánál szintén megtalálhatók az eleveniszapos telepekről ismert mechanikai tisztítók és az anaerob, anoxikus és levegőztetett reaktorok, viszont a lebontást nem csak baktériumok, hanem egy 2-3000 fajból álló ökológiai közösség végzi, melynek tagjai között zoo-plankton, algák, csigák, kagylók, rákok, növények és halak is megtalálhatóak. Ezek az élőlények táplálékként elfogyasztják, magukba építik a szennyező anyagokat.  A növények a nyitott, levegőztetett reaktor tetején lévő növénytartó rácson nőnek, gyökérzónájuk a szennyvízbe lóg, így az élőhelyként szolgál a baktériumok és magasabb rendű élőlények számára, így fix filmként működnek, a reaktor vizében pedig eleveniszap úszik. A rendszer, ökológiai komplexitásából adódóan önszabályozó,  így a szabályozással kapcsolatos gépészet nagy része megspórolható.

A kedvezőbb költségekhez nagyban hozzájárul, hogy a növények vízbe lógó gyökérrendszerének hatása miatt a levegőztetési igény azonos méretű eleveniszapos reaktorokhoz mérten 30%-kal kisebb, és a napenergia felhasználása miatt kevesebb energiát is igényel.

Az élőgépek egy üvegházban helyezkednek el, melyben trópusi növények, pl. banánfa tenyésznek, és mivel szagtalan is, kiváló PR-eszköz és környezetvédelmi oktatás területén is könnyen hasznosítható.

Az anaerob reaktorban az erősen szennyezett szennyvizek előtisztítása zajlik, valamint a biológiai foszforeltávolítás, az anoxikus reaktorban pedig a denitrifikáció zajlik. A zárt aerob reaktor az erősen szennyezett szennyvizek bontását hívatott elősegíteni, biofilmes technológia alkalmazásával. A nyitott aerob reaktorokba már magasabb rendű élőlényeket is telepítenek, ezek a reaktorok kaszkádsort alkotnak vagy folyamatos reaktorként (FBR- Fed Batch Reactor) vannak kialakítva, ezekbe lógnak bele a növények gyökerei: az elsőben megjelennek a szennyezést jól tűrő növények, a következő lépésekben pedig belépnek a csigák, kagylók stb. is. Az ülepítő a biológiai bontás során keletkezett bakteriális biomassza visszatartását szolgálja. Ezek után beköthetők levegőztetett biológiai szűrők is, melyek a kolloidokat és más, lebegő, nehezen bontható anyagokat is eltávolítják, valamint jelentős a denitrifikáló hatásuk is. A levegőzetés és a fölös iszap elvétele, iszaprecirkuláció további csövek beépítését teszik szükségessé, melyek a reaktorokhoz vagy azoktól elfelé vezetnek. A tisztított szennyvíz a környezetvédelmi határértékeknek megfelelő, felszíni befogadóba vezethető.

A technológia alkalmazása igazán 5000 és 50.000 lakosú település vagy kerület, esetleg ilyen lakos-egyenértékű ipari park számára gazdaságos, de nagy méretrugalmassága miatt alkalmas lehet 1000-2000 lakosú településektől nagyvárosi méretekig bárhol.

Mindenkit szeretettel várunk szokásos helyszínen, a K. épület 1. emelet 72-es termében, november 28-án 19 órakor! Az eseményt a facebookon is megtalálod.

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://bme-ezk.blog.hu/api/trackback/id/tr603402108

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása