Az élőgépes szennyvíztisztítók a víztisztítás két ma bevett, eltérő módszerének (a telepek túlnyomó részén működtetett eleveniszapos technológiának és a természet-közeli metódusoknak) az előnyeit egyesítik: az olcsóbb bekerülési költséget és üzemeltetést és a kis helyigényt, igen jó lebontási hatásfokkal. Ennél a technológiánál szintén megtalálhatók az eleveniszapos telepekről ismert mechanikai tisztítók és az anaerob, anoxikus és levegőztetett reaktorok, viszont a lebontást nem csak baktériumok, hanem egy 2-3000 fajból álló ökológiai közösség végzi, melynek tagjai között zoo-plankton, algák, csigák, kagylók, rákok, növények és halak is megtalálhatóak. Ezek az élőlények táplálékként elfogyasztják, magukba építik a szennyező anyagokat. A növények a nyitott, levegőztetett reaktor tetején lévő növénytartó rácson nőnek, gyökérzónájuk a szennyvízbe lóg, így az élőhelyként szolgál a baktériumok és magasabb rendű élőlények számára, így fix filmként működnek, a reaktor vizében pedig eleveniszap úszik. A rendszer, ökológiai komplexitásából adódóan önszabályozó, így a szabályozással kapcsolatos gépészet nagy része megspórolható.
A kedvezőbb költségekhez nagyban hozzájárul, hogy a növények vízbe lógó gyökérrendszerének hatása miatt a levegőztetési igény azonos méretű eleveniszapos reaktorokhoz mérten 30%-kal kisebb, és a napenergia felhasználása miatt kevesebb energiát is igényel.
Az élőgépek egy üvegházban helyezkednek el, melyben trópusi növények, pl. banánfa tenyésznek, és mivel szagtalan is, kiváló PR-eszköz és környezetvédelmi oktatás területén is könnyen hasznosítható.
Az anaerob reaktorban az erősen szennyezett szennyvizek előtisztítása zajlik, valamint a biológiai foszforeltávolítás, az anoxikus reaktorban pedig a denitrifikáció zajlik. A zárt aerob reaktor az erősen szennyezett szennyvizek bontását hívatott elősegíteni, biofilmes technológia alkalmazásával. A nyitott aerob reaktorokba már magasabb rendű élőlényeket is telepítenek, ezek a reaktorok kaszkádsort alkotnak vagy folyamatos reaktorként (FBR- Fed Batch Reactor) vannak kialakítva, ezekbe lógnak bele a növények gyökerei: az elsőben megjelennek a szennyezést jól tűrő növények, a következő lépésekben pedig belépnek a csigák, kagylók stb. is. Az ülepítő a biológiai bontás során keletkezett bakteriális biomassza visszatartását szolgálja. Ezek után beköthetők levegőztetett biológiai szűrők is, melyek a kolloidokat és más, lebegő, nehezen bontható anyagokat is eltávolítják, valamint jelentős a denitrifikáló hatásuk is. A levegőzetés és a fölös iszap elvétele, iszaprecirkuláció további csövek beépítését teszik szükségessé, melyek a reaktorokhoz vagy azoktól elfelé vezetnek. A tisztított szennyvíz a környezetvédelmi határértékeknek megfelelő, felszíni befogadóba vezethető.
A technológia alkalmazása igazán 5000 és 50.000 lakosú település vagy kerület, esetleg ilyen lakos-egyenértékű ipari park számára gazdaságos, de nagy méretrugalmassága miatt alkalmas lehet 1000-2000 lakosú településektől nagyvárosi méretekig bárhol.
Mindenkit szeretettel várunk szokásos helyszínen, a K. épület 1. emelet 72-es termében, november 28-án 19 órakor! Az eseményt a facebookon is megtalálod.