Napjaink társadalmi-gazdasági életében igen nagy szerepet játszik a mobilitás, hisz nap mint nap változtatjuk a helyünket, vagyis közlekedünk.
Bár még a válság ellenére is folyamatosan nőtt a saját gépkocsival rendelkező háztartások száma (a felnőtt lakosság csaknem felének van saját tulajdonú gépjárműve), akadnak szép számban olyanok, akiknek mind a napi hivatásforgalom, mind pedig a szabadidős célú elmozdulás közösségi közlekedés használatát kívánja meg. Fontos kiemelni, hogy az ilyesfajta mobilitás pénzben és időben versenyképes, környezetbarát alternatívája is lehetne az egyéni közlekedésnek.
Az Európai Uniós csatlakozás és a Schengeni Egyezmény lehetővé tette az országok közötti egyszerűbb áramlást, így már annak sincs elvi akadálya, hogy a különböző helyváltoztatási módok során országhatárt lépjünk át. A gyakorlatban azonban már számos fékezőerővel kell szembesülnünk, hisz a nem megfelelő infrastruktúra vagy az erősen korlátozott közösségi közlekedési szolgáltatás gátat szab a határon átnyúló együttműködésnek.
2010 és 2011 nyarán azonban megpróbálkoztunk a lehetetlennel. Mindkét alkalommal egy kéthetes országjáró túra keretében nyeregre pattantunk és vonatra szálltunk, hogy bebizonyítsuk: hazánk természeti és kulturális adottságai kényelmes és környezetbarát módon is könnyedén felfedezhetők. Egy úgynevezett 500 km feletti vonatjeggyel – természetesen a szabályok pontos betartása mellett – mindez még költségkímélő módon is megtehető. Hiányosságok persze bőven akadnak, a szolgáltatási színvonalon túl az értékesítési és kommunikációs politika is igencsak fejlesztésre szorul, ám bármely akadály ellenére is adottak a lehetőségek ahhoz, hogy rátaláljunk Magyarország ismert és rejtett kincseire – vasúton.
Az Önképzőkör második rendezvényén Háry Márk tart beszámolót kéthetes országjáró túráiról.
Mindenkit sok szeretettel várunk október 17-én, 19:00-kor, a K épület, I. emelet 72-es termében! Hívjátok el ismerőseiteket is!