BME Egyetemi Zöld Kör

Az Egyetemi Zöld Kör egyike a hat egyetemi (EHK-hoz tartozó) öntevékeny körnek. Működésével igyekszik megvalósítani az egyetemi fenntarthatóságot és erősíteni a hallgatók környezetvédelmi ismereteit.

Ha kíváncsi vagy ránk, nézd meg weboldalunk BME Egyetemi Zöld Kör weboldala - BME Környezetvédelmi oldalak

Legfőbb tevékenységeink: *kollégiumi szelektív hulladék- és olajgyűjtés *intézményi papírfelhasználási reform *év végi elektronikai hulladékgyűjtés *Zöld Pont rovat a műhelyben ... és még sok más. Ha kérdésed, ötleted van, keress bennünket! egyetemizoldkor[kukac]gmail.com

Hulladékcsökkentés tíz lépésben

1. Viszek magammal bevásárlólistát, vászontáskát vagy kosarat.

2. Laposra taposom és szelektíven gyűjtök.

3. Komposztálok.

4. Megjavíttatom, újra használom.

5. Elcserélem, továbbadom.

6. Piacon vásárolok, támogatom a helyi kereskedelmet.

7. Keresem az újrahasznosított termékeket.

8. A visszaválthatót választom.

9. Könyvtárba és kölcsönzőbe járok.

10. Letiltom a postai levélszemetet.

A HuMuSz hírei

Nincs megjeleníthető elem

A Tiszta Jövő hírei

Nincs megjeleníthető elem

Naptár

május 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Bűnbocsánat a szennyezésért

2009.12.04. 12:39 betax

A középkori búcsúcédulákhoz hasonlította a szén-dioxid-kibocsátási jogokat James Hansen amerikai tudós, aki szerint az emissziós kereskedelem rendszere teljesen elhibázott, helyette a karbonadó bevezetése jelentené a megoldást.


A NASA Goddard Űrkutatási Intézetének igazgatója a The Guardian című brit napilapnak beszélt minderről. Hansen, aki 1988-ban vált ismertté, amikor felhívta az amerikai kongresszus figyelmét a klímaváltozás jelenvalóságára, úgy fogalmazott: reméli, hogy a hétfőn kezdődő koppenhágai klímacsúcson nem születik megállapodás, hiszen a tárgyalások egy alapjaiban hibás rendszer, az úgynevezett cap and trade mechanizmus részleteiről folynak.

A cap and trade mechanizmus lényege, hogy az országok egy meghatározott szintű üvegházgáz-kibocsátásra (cap) tesznek vállalást, ez a szint azonban bővíthető, ha más országoktól szennyezési jogokat vásárolnak (trade). Ez a rendszer volt a Kiotói jegyzőkönyv lényege, és jelenleg is ilyen rendszeren alapulnak a klímatárgyalások. Hansen szerint azonban ez a mechanizmus voltaképpen nem jelent mást, mint a szokásos üzletmenet fenntartását. Áttörő eredmény akkor lenne elérhető, ha közvetlenül megadóztatnák a szén-dioxid-kibocsátást, így a környezeti terhelés költsége - legalábbis ami az üvegházhatást illeti - megjelenne az árakban, visszafogva a fogyasztást - vélekedett.

Az amerikai tudós a szennyezési jogokat megtestesítő értékpapírokat a középkori búcsúcédulákhoz hasonlította. Akkor a bűnök megbocsátása, most a szennyezéshez való jog megvásárolható - hangoztatta.

James Hansen számtalanszor megszólalt már a klímaváltozással kapcsolatban. Többek között ő volt az is, aki 2008 elején azt állította, hogy a légköri szén-dioxid 350 ppm-es (milliomodrészes) koncentrációja jelenti azt a biztonságos felső határt, ami alatt valószínűleg még visszafordítható a globális felmelegedés. A koncentráció jelenlegi szintje 387 ppm.

Hansen e kijelentése nyomán alakult meg a 350.org nevű nemzetközi klímavédelmi szervezet, mely Koppenhágában is aktív szerepre készül. A csoport aktivitása is hozzájárulhatott ahhoz, hogy Radzsendra Pacsauri, az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) elnöke 2009 augusztusában nyilvánosan támogatta a 350 ppm-es célkitűzést.

Forrás: greenfo/mti

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://bme-ezk.blog.hu/api/trackback/id/tr221573490

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása